Programme of the Event

Life in ECO style

10.00 - 20.00

Work of the exhibitional exposition of the 7th Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City”.

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Eco Street art “Russian nature”

Placement:

Area №1 - at the car park of the Voronezh central park Area №2 near the area “Ropes course”

10.00 - 20.00

Exhibition “Results of the city ecological contest “City in flowers”

Placement:

Central avenue

10.00 - 20.00

Photo exhibition “Voronezh - Garden City”

Placement:

Central avenue

10.00 - 20.00

Work of “GreenMarket” area

Placement:

Car park of the Voronezh central park

10.00 - 20.00

Work of food court area

Placement:

Area №1 - at the car park of the Voronezh central park Area №2 - near the Green theatre

20.00

End of work of the 7th Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City”.

Placement:

Voronezh central park area

Green theatre

13.00 - 14.00

“Symbol of the beautiful” - showing of a special collection of dresses from the boutique «Elle Gand Dress» of Elya Gandamova

Placement:

Green theatre

14.00 - 15.00

Show “Four continents” from VYACHESLAV SVETKIN STUDIO

Placement:

Green theatre

15.00 - 17.00

Meet-the-artist session with the actors of TV-show “Molodyozhka” Aleksandr Sokolovsky and Sofia Shutkina. Awarding with special prizes from TV channel STS.

Placement:

Green theatre

17.00 - 18.30

Interactive floorshow program “School of stars”, presenter Sergey Nek-haev - program director of radio station “Europe Plus”, presenter of the radio station “Retro FM”

Placement:

Green theatre

18.30 - 20.00

“In the rhythm of the life” - exhibition performances of the best studios “Todes” of the cities: Kaluga, Rostov, Kursk, Orel, Tula, Lipetsk, Voronezh and a special guest - a cinema actor, actor of the Theatre DOC, winner of youth theatre festivals and competitions, concert presenter of the Dance theatre of Alla Dukhova “Todes” Dmitry Krivochurov (Moscow)

Placement:

Green theatre

Information Educational area

10.00 - 11.00

Showing of the films about the Voronezh international festival of gar-dens and flowers “Garden City” of the years 2013, 2014, 2015, 2016.

Placement:

Small stage

11.00 - 11.30

Workshop “Growing and taking care of honeysuckle and blackberry in the conditions of the Central Black Soil region” from farmland enter-prise “Divniy Sad”

Placement:

Small stage

11.30 - 12.00

Workshop “Tree and bush species which are promising for growing in the Central Black Soil region” from OOO “United nurseries”

Placement:

Small stage

12.00 - 13.00

Concert featuring solo performers and instrumental groups of Chil-dren’s art school № 9 and Children’s art school № 15

Placement:

Small stage

13.00 - 13.30

Workshop “Peculiarities of growing of bearded irises in the conditions of the Central Black Soil region” from LPKH “Melnikovs’ iris garden”

Placement:

Small stage

13.30 - 14.00

Workshop “Container-type keeping of plants and balcony decor” from landscape company “Florini”

Placement:

Small stage

14.00 - 14.30

Workshop “Secrets of fuchsia growing” from collector’s club “Voro-nezh Violets”

Placement:

Small stage

14.30 - 15.30

Concert featuring solo performers and instrumental groups of Children’s art school № 2 and Children’s art school № 11

Placement:

Small stage

15.30 - 16.00

Workshop “Plants and autumn decor” from floristic studio «Et Settera»

Placement:

Small stage

16.00 - 16.30

Workshop “Beautiful and healthy roses for the garden” (selection, planting and care) from Mekhovskikh flower enterprise

Placement:

Small stage

16.30 - 17.00

Workshop “Forming grape bushes” from interregional social organiza-tion “Winegrowers and gardeners’ club”

Placement:

Small stage

17.00 - 18.00

Animation children's program “Trolls-super stars” from the agency “Throne” - territory of entertainment and excellent mood”.

Placement:

Small stage

18.00 - 20.00

Showing of the video “About the nature of the Voronezh region”.

Placement:

Small stage

19.00 - 20.00

Showing of the films about the Voronezh international festival of gar-dens and flowers “Garden City” of the years 2013, 2014, 2015, 2016.

Placement:

Small stage

“Green School”

10.00 - 10.40

Workshop “A bee in the garden” by Nadezhda Nikolaevna Zazulina MKUDO “Children and youth centre” of the Novousmansky Municipal district, Voronezh region

Placement:

Sphere tent №1

10.00 - 10.40

Workshop “Flower composition” by Irina Yurievna Shatalova, Svetlana Viktorovna Voylokova, Elena Vladimirovna Shaikina MKDOU “Center of child development - kindergarten №3” of the Novousmansky Municipal district, Voronezh region

Placement:

Sphere tent №1

10.50 - 11.30

Workshop “Making flowers” by Svetlana Sergeevna Matsaeva MKUDO Art hall of the Semiluksky municipal district of the Voronezh region

Placement:

Sphere tent №1

11.40 - 12.20

Workshop “Pinwheel-chatter box” by Olga Vladislavovna Kuzmenko, Marina Sergeevna Guseva MBUDO SYUT №3 Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

12.30 - 13.10

Workshop “Marvellous beast” by Aleksandra Aleksandrovna Khrykina MBUDO SYUT №3 Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

13.20 - 14.00

Workshop “A flower of foamiran” by Anastasia Vladimirovna Bedareva MBUDO SYUT №3 Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

14.10 - 14.50

Workshop “Bird of happiness” by Irina Yurievna Kumitskaya MBUDO SYUT №3 Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

15.00 - 15.40

Workshop “A flower of organza” by Oksana Nikolaevna Beshentseva, Svetlana Nikolaevna Tretyakova MBUDO SYUT №3 Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

15.50 - 16.30

Workshop “Painting of a traditional matryoshka” by Elena Vasilyevna Filatova MBUDO TSDO “Real school” Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

16.40 - 17.20

Workshop “Creation of a decorative composition of flowers and fruits in the technique of felting” by Irina Anatolievna Bolgova MBUDO TSDO “Real school” Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

17.20 - 18.10

Workshop “Making artificial flowers of foamiran” by Lyubov Aleksandrovna Bokova MBUDO TSDO “Real school” Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

“Eco meetings”

10.00 - 10.30

Watching the film “Landscape design lessons” the Voronezh state forest engineering university

Placement:

Sphere tent №2

10.30 - 12.00

Workshop “Modelling of the objects of landscape architecture” from the Voronezh state forest engineering university

Placement:

Sphere tent №2

12.00 - 13.00

Presentation “Designing city park areas” from the Voronezh state forest engineering university

Placement:

Sphere tent №2

13.00 - 14.00

Workshop “Topiary pruning of decorative trees and bushes” from the Voronezh state forest engineering university

Placement:

Sphere tent №2

14.00 - 16.00

Presentation “Methods of quick analysis of water in living conditions” Department of ecology and land resources of the Voronezh state uni-versity

Placement:

Sphere tent №2

Press centre

10.00 - 20.00

Work of Mass Media representatives

Placement:

Area of the Central entrance of the Voronezh central park

Area of the charity marathon “GoodWithoutLimits”

11.00 - 12.00

Meet-the-artist session with Victoria Tarasova, theatre and cinema actress, Honoured person of art of Moscow

Placement:

Sphere tent №3

12.00 - 13.00

Meet-the-artist session with Gregory Shevchuk, theatre and cinema ac-tor, presenter of the culinary show “Dinner party” of the TV channel “REN-TV”

Placement:

Sphere tent №3

13.00 - 14.00

Performance of children's creative groups

Placement:

Sphere tent №3

14.00 - 15.00

Meet-the-artist session with Marina Golyadina, world class master of sport (group synchronized swimming), world champion 2017, bronze medalist of the world championship 2013, Eu-rope champion 2016, Russia champion 2015, 2017, silver medalist of the Russian championship 2015, Hungary champion 2015, Brazil champion 2013, bronze medalist of the championship in Brazil 2012, silver medalist of the championship in France 2012.

Placement:

Sphere tent №3

15.00 - 16.00

Meet-the-artist session with Kseniya Surkova, theatre and cinema ac-tress

Placement:

Sphere tent №3

16.00 - 17.00

Autograph-photo shoot

Placement:

Sphere tent №3

17.00 - 18.00

Charity concert of the stars of the Russian variety arts

Placement:

Sphere tent №3

19.00 - 20.00

Autograph-photo shoot

Placement:

Sphere tent №3

10.00 - 20.00

Charity selling exhibition of souvenir gifts

Placement:

Sphere tent №3

Area of GK “Zarechnoe” Festival of healthy and tasty lifestyle “Voronezh - meat capital” “Sports day”

10.30 - 12.00

A class with a champion. A demonstration training from Aleksandr Karelin, Soviet Union and Russian sportsman,Greco-Roman Wrestler, 3-time winner of the Olympic Games, 9-time world champion, 12-time Europe champion, silver medalist of the Olympic Games 2000, 13-time champion of the USSR, CIS and Russia, winner of the cup “Absolute world champion”, state Duma deputy of 5 callings, Honoured master of sports of the USSR, Hero of the Russian Federtion. With participation of the Wrestling Federation of the Voronezh region.

Placement:

Area “Meat Capital”

10.30 - 12.00

Meeting with Vasiliy Prokofievich Merkulov, Soviet Union Greco-Roman Wrestler, champion and medalist of USSR championships, medalist of Europe championships, honoured master of sports of the USSR, legend of Voronezh sport.

Placement:

Area “Meat Capital”

12.30 - 14.00

Workshop “Voronezh Super Chef” featuring Aleksey Gordeev, gov-ernor of the Voronezh region, Aleksandr Karelin, Soviet Union and Russian sportsman,Greco-Roman Wrestler, 3-time winner of the Olym-pic Games, 9-time world champion, 12-time Europe champion, silver medalist of the Olympic Games 2000, 13-time champion of the USSR, CIS and Russia, winner of the cup “Absolute world champion”, state Duma deputy of 5 callings, Honoured master of sports of the USSR, Hero of the Russian Federtion. Sergey Nitsenko, general director of GK “Zarechnoe”. Grilling vegetables and steaks.

Placement:

Area “Meat Capital”

14.30 - 16.30

Contest program «MEAT&FIT»

Placement:

Area “Meat Capital”

17.00 - 19.00

Healthy menu «MEAT&FIT» Workshop on making a menu from Marina Meilitseva - a dietician, al-lergologist, immunologist of the clinic of doctor Volkov, Moscow

Placement:

Area “Meat Capital”

10.00 - 18.00

Prepating a bull-calf on the broiling rack from the restaurant “Tzar’s hunting” Moscow

Placement:

Area “Meat Capital”

10.00 - 20.00

Work of the food court

Placement:

Area “Meat Capital”

Area OOO “Leroy Merlin East”

10.30 - 11.30

Workshop “Palms” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

11.50 - 12.50

Workshop “Rubik’s cubes” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

13.30 - 14.30

Workshop “Pinks” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

14.50 - 15.50

Workshop “Plaster pots” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

16.10 - 17.10

Workshop “Kitten pot” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

17.30 - 18.30

Workshop “Paint a pot” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

Area “Voronezh oceanarium”

10.00 - 12.00

Workshop “Sea of beauty”

Placement:

Children’s landscape gardens area

12.00 - 14.00

Workshop “Magical aquarium”

Placement:

Children’s landscape gardens area

14.00 - 15.00

Environmental lecture “Water is life”

Placement:

Children’s landscape gardens area

15.00 - 17.00

Workshop “Populate your fish into the ocean”

Placement:

Children’s landscape gardens area

Area “Children's city of professions “KIDBURG”

11.00 13.00 15.00 17.00

Creative workshop “Let’s save our planet” Creation and decoration of a big 3-D model of the planet Earth

Placement:

Children’s landscape gardens area

10.00 - 18.00

Workshop on ecological tourism Correct organization of approach, safe fire making , picking up mush-rooms and so on.

Placement:

Children’s landscape gardens area

10.00 - 18.00

Barbecuing marshmallows on the fire and giving it to children for free.

Placement:

Children’s landscape gardens area

10.00 - 18.00

Face painting

Placement:

Children’s landscape gardens area

Area of milk company “Molvest”

10.00 - 20.00

Tag game “Vkusnoteevo”

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Painting plywood figures of cows

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Happy starts

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Game “Who assembles big puzzles quicker”

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Degustation of the produce of milk company “Molvest”

Placement:

Voronezh central park area

Interactive area “Hay-Straw”

10.00 - 18.00

Interactive program of the art project “Hay-Straw”

Placement:

Art space “Hay-straw”

11.30 - 17.00

Rostropovich’s garden - cello player performance

Placement:

Art space “Hay-straw”

11.45 - 17.00

Pushkin’s garden - theatrical etude “Pushkin. The duel”.

Placement:

Art space “Hay-straw”

12.00 - 17.00

Chekhov’s garden - plastic-dramatic speculation on the basis of the play by A.P.Chekhov “Three sisters”

Placement:

Art space “Hay-straw”

12.15 - 17.00

Sholokhov’s garden - a theatricalized piece from the novel “And quiet flows the Don”

Placement:

Art space “Hay-straw”

12.30 - 17.00

Shukshin’s garden - dramatic etude based on the story “Skidded” by V.M.Shukshin

Placement:

Art space “Hay-straw”

11.30 - 17.00

Camomile labyrinth - Love lyrics of Russian poets

Placement:

Art space “Hay-straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden of willow-weaving - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden of ceramics - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden (patchwork, making felt) - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden of art hammering - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden of woodcarving - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-straw”

“Contact zoo” Interactive program of the Voronezh zoo named after A.S. Popov

10.00 - 18.00

Work of the Contact zoo

Placement:

Area in the Green theatre zone

12.00 - 15.00

Workshop “Owl”

Placement:

Area in the Green theatre zone

10.00 - 18.00

Class with a microscope

Placement:

Area in the Green theatre zone

10.00 - 18.00

Doctor Aibolit’s office Vet’s consultation

Placement:

Area in the Green theatre zone

10.00 - 20.00

Work of the exhibition of children’s paintings “We paint a zoo”

Placement:

Area in the Green theatre zone

Zone “Take care of your health, do sports regularly and say no to bad habits”

10.00 - 19.00

Quizzes about a healthy lifestyle from multifunctional centre “Healthy child”

Placement:

Central avenue

14.00 - 16.00

Talk “Physical Therapy excersices and gymnastics, doing wushu in a child's development” with a specialist of multifunctional centre “Healthy child”

Placement:

Central avenue

Zone “Leading a healthy lifestyle and eating natural healthy food”

10.00 - 19.00

Special offer “Bad - Good” from the Academy of Milk Science Changing a soda drink in a bottle for a serving of a natural milk prod-uct

Placement:

Central avenue

10.00 - 19.00

Contest for the publication of a photo with a hashtag of the special offer “Bad - Good” from the Academy of Milk Science

Placement:

Central avenue

Zone “Living in harmony with nature“

10.00 - 19.00

Enrollment to the Friends’ Club of the Children’s radio Voronezh. Presentation of work of the Friends’ Club of the Children’s radio Voro-nezh.

Placement:

Central avenue

10.00 - 19.00

Work of the photo zone of the Children’s radio Voronezh.

Placement:

Central avenue

Area of the city touristic information center

10.00 - 20.00

Presentation of the touristic potential of the Voronezh region “Open Voronezh for you” as part of Year of Ecology in Russia

Placement:

Central avenue