Programme of the Event

Thriving cities

10.00

Beginning of work of the 7th Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City”.

Placement:

Voronezh central park area

11.00 - 12.00

Festive seeing of the exhibitional expositions of the 7th Voronezh inter-national festival of gardens and flowers “Garden City”.

Placement:

Voronezh central park area

11.00 - 12.00

Presentation of the ecological art object “Punch mushroom Cham-picomposteur” Author - architect Claude Pasqué (France).

Placement:

Area of children’s landscape gardens

10.00 - 20.00

Eco Street art “Russian nature”

Placement:

Area №1 - at the car park of the Voronezh central park Area №2 near the area “Ropes course”

10.00 - 20.00

Exhibition “Results of the city ecological contest “City in flowers”

Placement:

Central avenue

10.00 - 20.00

Photo exhibition “Voronezh - Garden City”

Placement:

Central avenue

10.00 - 20.00

Work of “GreenMarket” area

Placement:

Car park of the Voro-nezh central park

10.00 - 20.00

Work of food court area

Placement:

Area №1 - at the car park of the Voronezh central park Area №2 - near the Green theatre

20.00

End of work of the 7th Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City”.

Placement:

Voronezh central park area

Green Theatre

10.00 - 11.45

Showing of the films about the Voronezh international festival of gar-dens and flowers “Garden City” of the years 2013, 2014, 2015, 2016.

Placement:

Green theatre

12.00 - 12.30

Opening ceremony of the 7th Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City”.Welcoming speech of governor of the Voro-nezh region A.V.Gordeev. Awarding of the winners of the contest nominations of the 7th Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City”.

Placement:

Green theatre

12.30 - 14.00

Theatrical musical show based on a popular cartoon “Zootopia”

Placement:

Green theatre

14.00 - 15.30

Interactive entertainment programme for children “Theater journey” fea-turing the Center of creative intelligence “Theatre A”, children studio theatre “Faces” and club theatre “Nezabudkino”.

Placement:

Green theatre

15.30 - 17.00

Musical performance “Princess show” from the agency of children's par-ties “Dreamers”

Placement:

Green theatre

17.00 - 17.30

Continuation of the awarding of the winners of the contest nominations of the 7th Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City”.

Placement:

Green theatre

17.00 - 18.30

Floorshow circus program “Circus Lights” featuring “Folk group“ of the circus studio “Surprise” of the city Rossosh, Voronezh region, “Folk group” of the academic circus studio “Plastilin” from the Olkhovatsky municipal district of the Voronezh region, children's theatre of clowning and eccentricity “Balagur” and circus studio “Constellation” of No-vousmansky municipal district of the Voronezh region, “Honored folk art group” of the circus “Cascade” from the city Novovoronezh, studio of circus and acrobatic art of the city Voronezh.

Placement:

Green theatre

18.30 - 20.00

Animation concert of the special guest from the TV channel “Mama”, “Karusel”. “Animation” of the band “Volshebniki Dvora”, popular Voronezh bands.

Placement:

Green theatre

Information Educational area

10.00 - 11.00

Showing of the films about the Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City” of the years 2013, 2014, 2015, 2016.

Placement:

Small stage

11.00 - 12.00

Concert featuring solo performers and instrumental groups of the chil-dren's art school № 7.

Placement:

Small stage

12.00 - 12.30

Workshop “Topiary pruning of coniferous species in nursery forests and greenery sights” from architectural landscape studio “Green life”.

Placement:

Small stage

12.30 - 13.30

Concert featuring solo performers and instrumental groups of the children's art school № 6, № 8.

Placement:

Small stage

13.30 - 14.00

Workshop “Irrigators of the watering technology. Everything for indus-trial and landscape watering” from the International Group of Companies “IRRIGATOR - Watering technologies”.

Placement:

Small stage

14.00 - 16.00

Animation children's program “Nothing is a hard nut to crack for brave puppies” from the agency “Throne” - territory of entertainment and ex-cellent mood”.

Placement:

Small stage

16.00 - 16.30

Workshop “Farmland growing figs, nectarines, cranberry, blueberry and other crops non-traditional for the Central Black Soil region” from the farming enterprise “Divny Sad”.

Placement:

Small stage

16.30 - 17.00

Workshop on rose care (preparing roses for planting, covering roses for winter) from Butrimovykh Flower enterprise.

Placement:

Small stage

17.00 - 17.30

Workshop “Grape planting and care technologies in private housing” from the interregional social organisation “Winegrower and gardeners’ club”.

Placement:

Small stage

17.30 - 18.00

Workshop “Making a fragment of an ornamental picture of recycled ma-terial and real flowers” from floristic studio “Klever”

Placement:

Small stage

18.00 - 18.30

Workshop “Growing violets: from a leaf to a blooming plant” from the collector’s club “Voronezh Violets”

Placement:

Small stage

18.30 - 19.00

Showing of the film “Nature reserve islands of the Voronezh region”, videos “About the nature of the Voronezh region”.

Placement:

Small stage

19.00 - 20.00

Showing of the films about the Voronezh international festival of gardens and flowers “Garden City” of the years 2013, 2014, 2015, 2016.

Placement:

Small stage

“Green school”

10.00 - 10.40

Workshop “Project Galacteon” - from an idea to its implementation” By Svetlana Valerievna Abdulmenova. MKOU Peskov general academic school №1 of the Povorinsky district of the Voronezh region.

Placement:

Sphere tent №1

10.50 - 11.30

Workshop “Garden in miniature” by Natalia Aleksandrovna Rodionova MKUDO Novokhopersky district “Station of young naturalists”

Placement:

Sphere tent №1

11.40 - 12.20

Interactive game “Environmental watch” Yulia Vadimovna Okhrimenko GBUDOVO “Voronezh regional station of young naturalists”

Placement:

Sphere tent №1

12.30 - 13.10

Environmental quest “Green planet” Tatiana Valerievna Khryachkova MKOU general academic school №6 of the Ostrogozhskiy district of the Voronezh region

Placement:

Sphere tent №1

13.20 - 14.00

Workshop “Peculiarities of cutting ornamental plants” By Lyudmila Ivanovna Promyslovskaya GBUDOVO “Voronezh regional station of young naturalists”

Placement:

Sphere tent №1

13.20 - 14.00

Quest game “Prikhoperie misteries” Natalia Aleksandrovna Rodionova MKUDO Novokhopersky district “Station of young naturalists”

Placement:

Sphere tent №1

14.10 - 14.50

Workshop “Creating project “A corner from the land of your soul which is called paradise” By Svetlana Valerievna Abdulmenova. MKOU Peskov general academic school №1 of the Povorinsky district of the Voronezh region.

Placement:

Sphere tent №1

15.00 - 15.40

Ecoquiz “Sacred world - wild world” Natalia Aleksandrovna Rodionova MKUDO Novokhopersky district “Station of young naturalists”

Placement:

Sphere tent №1

15.50 - 16.30

Workshop “Tree of seasons” By Natalia Vladimirovna Sharina MKU DO “Anninskaya Station of young naturalists” of the Anninsky district of the Voronezh region

Placement:

Sphere tent №1

16.40 - 17.20

Workshop “Happy flower pompons” By Vera Vasilievna Dubinkina MBUDO House of childhood and youth of Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

17.30 - 18.10

Workshop “Ceramic floristics” By Alina Gennadievna Kopestinskaya MBUDO House of childhood and youth of Voronezh

Placement:

Sphere tent №1

“Eco meetings”

10.00 - 14.00

Presentation of the Voronezh state nature biosphere reserve named after V.M.Peskov. Demonstration of the videos about the reserve’s activity

Placement:

Sphere tent №2

10.00 - 11.00

Quizes about the Voronezh state nature biosphere reserve named after V.M.Peskov.

Placement:

Sphere tent №2

10.00 - 12.00

Assemblage of the puzzle “Glass painting “Beavers” from the Voronezh state nature biosphere reserve named after V.M.Peskov.

Placement:

Sphere tent №2

12.00 - 14.00

Workshop “Glue together the emblem of the Voronezh state nature bio-sphere reserve named after V.M.Peskov”

Placement:

Sphere tent №2

10.00 - 12.00

Work of life-size puppets - symbols of the Voronezh state nature bio-sphere reserve named after V.M.Peskov.

Placement:

Sphere tent №2

14.00 - 14.30

Presentation of the Khopyor state nature reserve

Placement:

Sphere tent №2

14.30 - 16.30

Workshop “Assemble an animal” from the Khopyor state nature reserve

Placement:

Sphere tent №2

16.30 - 18.00

Floor game “Masha’s big journey” from the Khopyor state nature reserve

Placement:

Sphere tent №2

Press center

10.00 - 20.00

Live broadcast of the radio “Komsomolskaya Pravda”, work of Mass Media representatives

Placement:

Area of the central en-trance of the Voronezh central park

Area of the charity marathon “GoodWithoutLimits”

10.00 - 11.00

Workshop “Soap bubble show”

Placement:

Sphere tent №3

11.00 - 12.00

Meet-the-artist session with Victoria Tarasova, theatre and cinema actress, Honoured person of art of Moscow

Placement:

Sphere tent №3

12.00 - 13.00

Autograph photo shoot

Placement:

Sphere tent №3

13.00 - 14.00

Performance of children’s creative groups

Placement:

Sphere tent №3

14.00 - 15.00

Meet-the-artist session with Marina Golyadina, world class master of sport (group synchronized swimming), world champion 2017, bronze medalist of the world championship 2013, Eu-rope champion 2016, Russia champion 2015, 2017, silver medalist of the Russian championship 2015, Hungary champion 2015, Brazil cham-pion 2013, bronze medalist of the championship in Brazil 2012, silver medalist of the championship in France 2012.

Placement:

Sphere tent №3

15.00 - 16.00

Autograph photo shoot

Placement:

Sphere tent №3

16.00 - 17.00

Charity concert of band “Ocean"

Placement:

Sphere tent №3

17.00 - 18.00

Charity concert of singer Afrodita and theater and cinema actor Stas Erdley and Erdley Band (russian rock cover)

Placement:

Sphere tent №3

18.00 - 19.00

Autograph photo shoot

Placement:

Sphere tent №3

10.00 - 19.00

Charity selling exhibition of souvenir gifts

Placement:

Sphere tent №3

Area of GK “Zarechnoe” Festival of healthy and tasty lifestyle “Voronezh - meat capital” “Barbeque day”

10.00

Opening of the area

Placement:

Area “Meat capital”

14.00 - 16.00

Children’s program “Mini-rodeo” Contests, competitions

Placement:

Area “Meat capital”

16.00 - 18.00

Program from a partner of the event. Contests, prize drawing. Degustation from the hypermarket “Linia”

Placement:

Area “Meat capital”

18.30 - 20.00

Workshop «BBQ SET» from the chefs Aleksey Burov and Aleksey Ka-nevsky from barbecue restaurant «SMOKE BBQ», Saint Petersburg. Preparing briskets “Primebeef” and ribs “AGROECO”

Placement:

Area “Meat capital”

10.00 - 20.00

Food court work

Placement:

Area “Meat capital”

Area of OOO “Leroy Merlin East”

10.30 - 11.30

Workshop “Palms” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

11.50 - 12.50

Workshop “Rubik’s cubes” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

13.30 - 14.30

Workshop “Pinks” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

14.50 - 15.50

Workshop “Clay pots” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

16.10 - 17.10

Workshop “Kitten pot” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

17.30 - 18.30

Workshop “Paint a pot” from OOO “Leroy Merlin East”

Placement:

Children’s landscape gardens area

Area “Voronezh oceanarium”

10.00 - 12.00

Workshop “Sea of beauty”

Placement:

Children’s landscape gardens area

12.00 - 14.00

Workshop “Magical aquarium”

Placement:

Children’s landscape gardens area

14.00 - 15.00

Environmental lecture “Water is life”.

Placement:

Children’s landscape gardens area

15.00 - 17.00

Workshop “Populate your fish into the ocean”

Placement:

Children’s landscape gardens area

Area “Children's city of professions “KIDBURG”

11.00 - 13.00, 15.00 - 17.00

Creative workshop “Let’s save our planet”

Placement:

Children’s landscape gardens area

10.00 - 18.00

Workshop on ecological tourism

Placement:

Children’s landscape gardens area

10.00 - 18.00

Barbequeing marshmallows on the fire and giving it to children for free.

Placement:

Children’s landscape gardens area

10.00 - 18.00

Face painting

Placement:

Children’s landscape gardens area

Area of milk company “Molvest”

10.00 - 20.00

Tag game “Vkusnoteevo”

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Painting plywood figures of cows

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Happy starts

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Game “Who assembles big puzzles quicker”

Placement:

Voronezh central park area

10.00 - 20.00

Degustation of the produce of milk company “Molvest”

Placement:

Voronezh central park area

Interactive area “Hay-Straw”

10.00 - 18.00

Interactive program of the art project “Hay-Straw”

Placement:

Art space “Hay-Straw”

11.30 - 17.00

Rostropovich’s garden - cello player performance

Placement:

Art space “Hay-Straw”

11.40 - 17.00

Pushkin’s garden - theatrical etude “Pushkin. The duel”.

Placement:

Art space “Hay-Straw”

12.00 - 17.00

Chekhov’s garden - plastic-dramatic speculation on the basis of the play by A.P.Chekhov “Three sisters”

Placement:

Art space “Hay-Straw”

12.15 - 17.00

Sholokhov’s garden - a theatricalized piece from the novel “And quiet flows the Don”

Placement:

Art space “Hay-Straw”

12.30 - 17.00

Shukshin’s garden - dramatic etude based on the story “Skidded” by V.M.Shukshin

Placement:

Art space “Hay-Straw”

11.30 - 17.00

Camomile labyrinth - Love lyrics of Russian poets

Placement:

Art space “Hay-Straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden of willow-weaving - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-Straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden of ceramics - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-Straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden (patchwork, making felt) - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-Straw”

12.00 - 17.00

Handicraft garden of art hammering - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-Straw”

12.00 - 15.00

Handicraft garden of woodcarving - holding a workshop

Placement:

Art space “Hay-Straw”

“Contact zoo” Interactive program of the Voronezh zoo named after A.S. Popov

10.00 - 18.00

Work of the Contact zoo

Placement:

Area in the Green theatre zone

12.00 - 15.00

Workshop “Owl”

Placement:

Area in the Green theatre zone

10.00 - 18.00

Class with a microscope

Placement:

Area in the Green theatre zone

10.00 - 18.00

Doctor Aibolit’s office Vet’s consultation

Placement:

Area in the Green theatre zone

10.00 - 20.00

Work of the exhibition of children’s paintings “We paint a zoo”

Placement:

Area in the Green theatre zone

Zone “Take care of your health, do sports regularly and say no to bad habits”

10.00 - 19.00

Quizzes about a healthy lifestyle from multifunctional centre “Healthy child”

Placement:

Central avenue

14.00 - 16.00

Talk “Healthy lifestyle. Cold training and the meaning of swimming in the development of a healthy child” with a specialist of multifunctional centre “Healthy child”

Placement:

Central avenue

Zone “Leading a healthy lifestyle and eating natural healthy food”

10.00 - 19.00

Special offer “Bad - Good” from the Academy of Milk Science Changing a soda drink in a bottle for a serving of a natural milk product

Placement:

Central avenue

10.00 - 19.00

Contest for the publication of a photo with a hashtag of the special offer “Bad - Good” from the Academy of Milk Science

Placement:

Central avenue

“Living in harmony with nature“

10.00 - 19.00

Enrollment to the Friends’ Club of the Children’s radio Voronezh. Presentation of work of the Friends’ Club of the Children’s radio Voro-nezh.

Placement:

Central avenue

10.00 - 19.00

Work of the photo zone of the Children’s radio Voronezh.

Placement:

Central avenue

Area of the city touristic information center

10.00 - 20.00

Presentation of the touristic potential of the Voronezh region “Open Vo-ronezh for you” as part of Year of Ecology in Russia

Placement:

Central avenue